Egyéb jogügyletek
A polgári jog egyik legfontosabb alapelve a felek szerződési szabadsága, amelynek alapján a felek a törvény kereti között szabadon határozhatják meg szerződésük tartalmát. Ennek megfelelően az ügyfelek nem csak a Polgári Törvénykönyvben nevesített szerződéseket köthetik meg, hanem lehetőség nyílik vegyes vagy atipikus szerződések létrehozására is. A közjegyző hatásköre kiterjed a törvényben nem nevesített, különleges vagy rendhagyó szerződések közjegyzői okiratba foglalására is, legyen szó mások mellett lízing-, faktoring-, engedményezési vagy tartozásátvállalási ügyletekről.
A szerződések kapcsán a közjegyzői okirat jelentősége és előnye a magánokiratokkal szemben abban nyilvánul meg, hogy a közjegyzői okirat, mint közokirat közvetlenül végrehajtható.
Ez azt jelenti, hogy a benne foglalt kötelezettségek nem szerződésszerű teljesítése esetén a jogosultnak a követelés behajtása érdekében nem kell bírósághoz fordulnia és hosszú éveken keresztül pereskednie. Amennyiben a kötelezett a közjegyzői okiratban vállalt kötelezettségeinek nem tesz eleget, a jogosult kérelmére a közjegyző az közokiratot végrehajtási záradékkal látja el. A végrehajtási záradék alapján a végrehajtó közvetlenül, peres eljárás nélkül behajtja az adott követelést, a közjegyzői okirat tehát nagyban felgyorsítja azt az eljárást, amellyel a jogosult a pénzéhez juthat.
Biztonságot jelenthet az ügyfelek számára az is, hogy a közjegyző köteles a felek személyazonosságát a központi nyilvántartásból ellenőrizni, hiteles tulajdoni lap vagy cégkivonat lekérdezésével az aktuális tulajdoni viszonyokról és a képviseleti jogról meggyőződni. A közjegyző, mint független és pártatlan hatósági személy köteles kioktatni a feleket a vonatkozó jogszabályokról, vizsgálni azt, hogy a szerződéskötésnek vannak-e jogi akadályai (pl. szerződéskötési képesség hiánya, megtévesztés, kényszer, fenyegetés stb.), illetve a szerződésnek vannak-e jogellenes rendelkezései.
Amennyiben atipikus vagy speciális szerződést kíván kötni, Irodánk készséggel áll az Ön rendelkezésére, angol és német nyelven is.
A szerződéskötéshez szükséges dokumentumok:
- szerződő felek személyi igazolványa/vezetői engedélye/útlevele és lakcímkártyája, adókártyája,
- cégek esetén cégjegyzékszám vagy adószám (a cégkivonat lekérdezéséhez),
- ingatlan esetén helyrajzi szám (a tulajdoni lap lekérdezéséhez),
- ingóság beazonosításhoz szükséges adatok (pl. alvázszám, lajstromszám, számlaszám stb.).