Házassági vagyonjogi szerződés
A házastársak vagyoni viszonyainak rendezésére irányuló szerződést jogász szakembernek kell készítenie. A házasulandó párok, vagy a házastársak a házasságukból eredő egymás közötti vagyoni viszonyaikat a családjogi törvényben foglalt rendelkezésektől eltérően is rendezhetik. A megállapodások egyik elsődleges célja a későbbi esetleges jogviták megelőzése, illetve a szerződő felek különvagyonának kölcsönös elismerése. A házassági vagyonjogi szerződés keretében a leendő házastársak az egymás közötti vagyoni viszonyaikat teljes körűen szabályozhatják, így a szerződésben azt is meghatározhatják, hogy mely vagyontárgyak kerülnek a felek közös-, illetve külön vagyonába. A szerződés kiterjedhet a közös lakás használatára, illetve a lakás házasság megszűnését követő elhagyására. A szerződéssel a felek a házassági életközösségük idejére rendezhetik a vagyoni viszonyaikat, rendelkezhetnek a jövőben megszerzendő vagyonuk sorsáról, de a szerződés kiterjedhet a szerződéskötés előtti időszakban szerzett vagyontárgyakra is. A házastársak közös vagyonukat, a házasság fennállása alatt, illetve annak megszűnésekor, szerződésben is megoszthatják, illetve megszüntethetik.
A közjegyzői okirat jelentősége többek között az, hogy a közokirat közvetlenül végrehajtható, ami azt jelenti, hogy a benne foglalt kötelezettségek nemteljesítése esetén a feleknek nem kell bírósághoz fordulni és hosszú éveken keresztül pereskedni. A közjegyző végrehajtási záradékkal látja el a közokiratot, vagyis a végrehajtó közvetlenül, peres eljárás nélkül behajtja az adott követelést, kikényszeríti az adott cselekményt.
Biztonságot jelenthet az ügyfelek számára az is, hogy a közjegyző köteles a felek személyazonosságát a központi nyilvántartásból ellenőrizni, hiteles tulajdoni lap vagy cégkivonat lekérdezésével az aktuális tulajdoni viszonyokról és a képviseleti jogról meggyőződni. A közjegyző, mint független és pártatlan hatósági személy köteles kioktatni a feleket a vonatkozó jogszabályokról, vizsgálni azt, hogy a szerződéskötésnek vannak-e jogi akadályai (pl. szerződéskötési képesség hiánya, megtévesztés, kényszer, fenyegetés stb.), illetve a szerződésnek vannak-e jogellenes rendelkezései.
Amennyiben házassági vagyonjogi szerződést kíván kötni, Irodánk készséggel áll az Ön rendelkezésére, angol és német nyelven is.
A szerződéskötéshez szükséges dokumentumok:
- a szerződő felek személyi igazolványa/vezetői engedélye/útlevele és lakcímkártyája, adókártyája,
- ingatlan esetén helyrajzi szám (a tulajdoni lap lekérdezéséhez),
- ingóság beazonosításhoz szükséges adatok (pl. alvázszám, lajstromszám, számlaszám stb.).